Rok szkolny 2019/2020


02.09.2019

Rok szkolny 2019/2020 

Drodzy uczniowie i rodzice!  

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczniemy 2 września 2019 r. Mszą św. w kościele parafialnym w Kocudzy o godzinie 9:00.  Spotkanie uczniów i rodziców z dyrekcją szkoły i nauczycielami odbędzie się po Mszy św. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kocudzy. Plan lekcji na najbliższe dni nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie otrzymają podczas spotkań z wychowawcami w salach lekcyjnych. Podręczniki będą wydawane uczniom w bibliotece naszej szkoły w kolejnych dniach nauki.

 

 

13.09.2019

Narodowe Czytanie w naszej szkole

    Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 czytaniem fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Patronat nad akcją od początku sprawuje Prezydent RP wraz z małżonką.

20.09.2019

Dzień Przedszkolaka

     W piątek, 20 września, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Dwie grupy przedszkolne : "Słoneczne promyki" i "Pracowite pszczółki" uczestniczyły we wspólnej, beztroskiej zabawie. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Naszą uroczystość uświetniła obecnośc Pani Dyrektor, która obdarowała każde dziecko znaczkiem z napisem : Jestem już przedszkolakiem i kolorową czapeczką ze słoneczkiem lub pszczółką.

25.09.2019

Konkurs na plakat promujący czytelnictwo
    Konkurs na plakat promujący czytelnictwo w naszej szkole był pierwszym działaniem, z szeregu zaplanowanych w tym roku szkolnym, w ramach programu: „Czytanie jest super”. Plakaty wykonane przez uczniów zawierały hasła czytelnicze, które miały na celu zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę, jako alternatywę miłego spędzenia wolnego czasu. W konkursie udział wzięło 23 uczniów z klas V b, VI b, VII b. Wśród wielu wspaniałych prac komisja wyłoniła 3 plakaty, które zostały nagrodzone; pozostałe otrzymały wyróżnienia. Koordynatorkami akcji były : bibliotekarka p. Maryla Jargieło oraz polonistka p. Sylwia Śliwińska.
I miejsce – Wiktoria Świś kl. VII b
II miejsce – Julia Rawska i Magda Kotrybała z kl. VII b
III miejsce – Martyna Dyjach, Klaudia Łukasik, Julia Świś i Julia Jargiło kl. V b
     Wszystkie prace ozdobią korytarze naszej szkoły, aby przypominać uczniom, jak ważne jest czytanie i jak wspaniałą rzeczą jest książka i zaklęte w niej opowieści.
              Zwycięzcom gratulujemy!!!

30.09.2019

W hołdzie Żołnierzom Wojska Polskiego z Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego
    „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo...” - słowa Józefa Piłsudskiego oddają nad wyraz trafnie wydarzenia z Września 1939r., gdy Żołnierze Wojska Polskiego z Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego w dniach 29 IX – 1 X stoczyli walki pod Krzemieniem i Dzwolą w obronie naszej wolności, mając na sztandarach, a przede wszystkim w sercach, wartości ważne dla Polaków: Bóg, Honor, Ojczyzna. Walczyli o piękny świat, walczyli o piękną Polskę, „nie szukali śmierci, nie szukali krwi, o orderach na piersi nie marzyli zbyt, (...) jak ołowiane żołnierzyki, co się nie boją i nie pocą...”, więc naszym obowiązkiem jest pamiętać.

    Oddając hołd tym Bohaterom, delegacja uczniów naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Bożeną Dubiel uczestniczyła w dwóch uroczystościach upamiętniających te wydarzenia: 22 września 2019r.– odsłonięcie i poświęcenie Pomnika na cmentarzu w Krzemieniu oraz 29 września 2019r. – w obchodach gminnych 80. rocznicy Września 1939r. – w Dzwoli.

11.10.2019

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy  

10 października 2019 roku uczniowie klas VII "a", VII'b" i VIII wzięli udział w XIX pielgrzymce Rodziny Szkół im Jana Pawła II do Częstochowy. Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem „Wstańcie, chodźmy" to spotkanie ponad 10 tys. dzieci i młodzieży z 240 placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II z Polski oraz z Wilna na Litwie i Grodna na Białorusi. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym przywitaniem Matki Bożej pieśnią pt.: " Pozdrawiam Ciebie Matko". Następnie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Tomasika z udziałem pocztów sztandarowych reprezentujących poszczególne szkoły. Bezpośrednio po Mszy Świętej przedstawiciele z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mąkoszycach odczytali akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, zaś uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 51 we Wrocławiu odczytali list do Ojca Świętego Franciszka. Po oficjalnej części pielgrzymki uczniowie wraz z opiekunami udali się przed obraz Matki Bożej, gdzie złożyli swoje prośby i podziękowania. Następnie odwiedzili Salę Rycerską oraz Skarbiec, w którym wśród wielu zgromadzonych eksponatów można też podziwiać naczynia i szaty liturgiczne, drogocenne kielichy i monstrancje. Odważni pielgrzymi z naszej szkoły pokonali 170 schodków zdobywając Wieżę Jasnogórską. W drodze powrotnej do domu pątnicy odmówili różaniec. Zmęczeni, ale bogaci duchowo wrócili do domu. Galeria zdjęć>>          

                                                                                                                         Tekst: Wiesława Małek  

17.10.2019

Dzień Edukacji Narodowej 2019
     Dnia 16 października 2019 roku o godzinie 12.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła sie od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych nauczycieli emerytów: p. Janinę Dyjach, p. Edwardę Bielak, p. Annę Świś oraz p. Marię Gromysz. Następnie przekazała głos uczniom klasy V b i przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego.
     Ze sceny popłynęło wiele ciepłych i miłych słów w kierunku do nauczycieli. Uczniowie piosenką i wierszem uświetnili ten szczególny dla całej społeczności szkolnej dzień. Podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli, ich poświęcenie, czujność i troskę o dobro swoich wychowanków. Nie zabrakło również humorystycznych akcentów. Przedstawiciele klasy V odegrali scenkę w bibliotece, następnie uczniowie wraz z nauczycielami wcielili się w role bohaterów wiersza "Rzepka" Jana Brzechwy. Przebrania, olśniewająca gra aktorska, sceneria oraz towarzyszące całości tło muzyczne przysporzyły oglądającym wiele radości i wywoływały co chwilę wybuchy śmiechu. Gratulujemy odgrywającym talentu aktorskiego!
Na zakończenie akademii głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Dubiel, która wspomniała o trudnej, ale jakże pięknej, pracy nauczyciela. Podziękowała nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Galeria zdjęć>>                                     Tekst: Monika Siwek

28.10.2019

„Nasze wspólne szkolne czytanie”
     
     Akcja promująca czytelnictwo trwa! Dziś wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na placu zabaw, aby przez godzinę „zatopić się” w lekturze. Każdy uczestnik usadowił się w dogodnym dla siebie miejscu i oddał się czytaniu. Młodsze dzieci miały kocyki, klasa II czytała w towarzystwie swojej pani, a starsi grupkami siadali w kołach lub na sprzętach znajdujących się na placu. Pogoda była wyśmienita jak na tę porę roku, niektórzy nawet szukali cienia.
     „Nasze wspólne szkolne czytanie” to element całorocznego Programu : "Czytanie jest super", zorganizowanego przez bibliotekę szkolną w celu podniesienia wyników czytelnictwa oraz rozbudzania zamiłowania czytaniem wśród naszych uczniów. Akcja zyskała sympatię uczniów, dlatego .....

30.10.2019

Pasowanie na ucznia

 We wtorek 29 października 2019 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na ucznia klasy pierwszej. Do grona społeczności szkolnej wstąpiło 25 uczniów. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: WójtGminy Dzwola, Dyrekcja szkoły,Nauczyciele, Rodzice pierwszoklasistów oraz Społeczność Szkolna.

11.11.2019

„Szkoła do hymnu” 

     Już po raz drugi zjednoczeni w wielu polskich szkołach jednego dnia i o jednej godzinie uroczyście odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Inicjatywa ta została podjęta przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży. W tym roku szkolnym również nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu i 8 listopada o symbolicznej godzinie - 11.11 cała społeczność szkolna zgromadzona na sali gimnastycznej wspólnie zaśpiewała cztery zwrotki hymnu państwowego. 
Zobacz film >> 

12.11.2019

Wolność - Ją wymyślił dla nas Bóg...
– 101. rocznica Niepodległości oraz poświęcenie i odsłonięcie „Tablicy pamięci”

26.11.2019

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

25 listopada maluchy i starsze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie w tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego małego lub dużego przyjaciela - Misia. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich pluszakach, słuchały krótkich wierszyków o niedźwiadkach, malowały misie, samodzielnie odnalazły i wyrysowały drogę misia do słoika z miodem. Bawiły się w "misiowe zabawy" oraz tańczyły z pluszakami w rytm piosenek : "Jadą, jadą misie", "Mój stary, dobry miś", "O kochaniu misia". Po wesołych zabawach z misiami dzieci z ochotą obejrzały bajkę pt." Nowe przygody Kubusia Puchatka". Na zakończenie "misiowego dnia" każdy przedszkolak otrzymał order z napisem - "Przyjaciel Pluszowego Misia".

30.08.2020

Andrzejki w przedszkolu
„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Zawsze 29 listopada czyniono wróżby, a miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. Obecnie „Andrzejki” są świetną zabawą dostarczającą wiele radości. W naszym przedszkolu tradycją ubiegłych lat, również świętowaliśmy ten dzień. Były wróżby z losowaniem imion oraz karteczki z nazwami zawodów przeplatane tańcem i muzyką. Były też wróżby z butami. Dzieci ustawiały je jeden za drugim, czyj pierwszy przekroczył próg, ten pierwszy ma pojechać w daleką podróż. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas malowania na ich buziach zabawnych rysunków wykonanych przez panią Magdę, która przebrała się za wróżkę – malarkę. Nie zabrakło też słodkich ciasteczek przygotowanych przez rodziców. Mamy nadzieję, że ten dzień maluchy i starsze przedszkolaki będą mile wspominać, bowiem wszyscy bawiliśmy się wspaniale.
Mini galeria>>                                                   Elżbieta Pakuła

30.08.2020

BohaterON – włącz historię! Pamiętamy o Powstańcach Warszawskich
Po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu BohaterON w Twojej Szkole. Uczniowie klas: V „a”, VI „a”, VII „a”, VIII własnoręcznie wykonali kartki - dowód uznania dla żyjących Powstańców, w których zamieścili podziękowania za odwagę w walce o Wolną Polskę i życzenia wielu jeszcze lat w zdrowiu i pomyślności. Zapisali się na kartach naszej historii jako Bohaterowie, którzy 1 sierpnia 1944 roku nie zawahali się chwycić za broń przeciw Niemcom, by choć przez chwilę poczuć smak wolności w stolicy okupowanego kraju, więc pamiętać o Nich - to nasz obowiązek, gdyż są świadkami wydarzeń – dramatycznych, ale i wspaniałych. Ich świadectwa z tamtych dni, 63 dni chwały, są dla nas lekcją patriotyzmu i powodem do dumy. Mini galeria>> Tu zobaczysz niektóre z kartek wykonanych przez uczniów.
                                                                             Tekst: Urszula Kaproń, koordynator akcji
O akcji – kilka informacji
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku.Organizatorem i głównym wykonawcą Projektu jest Fundacja ROSA , a Współorganizatorem Fundacja SENSORIA z Wrocławia.
Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok. W tym celu umożliwiamy każdej zainteresowanej osobie wysyłkę pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego. Przez trzy edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad pół miliona kartek! Wszystkie dowody uznania za naszym pośrednictwem trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń. (...) W szczególnym roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę. Zespół Kampanii BohaterON

30.08.2020

IV edycja konkursu gminnego pod hasłem: „Siła tradycji”
28 listopada 2019r. w Zespole Szkół w Krzemieniu odbyło się rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród IV edycji Gminnego Konkursu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” pod patronatem wójta gminy Dzwola. Uczniowie z czterech szkół, znajdujących się w gminie Dzwola, mogli sprawdzić swoje umiejętności w trzech kategoriach: plastycznej, multimedialnej oraz konkursie wiedzy. Nie zabrakło tam oczywiście uczniów naszej szkoły. W I kategorii konkursowej klas O-III dzieci miały za zadanie wykonać pracę plastyczną na temat: „Moja gmina w podaniach i legendach”.
I miejsce ex aequo zajęła uczennica klasy II naszej szkoły - Karolina Głaz. II miejsce – Paweł Brzezina uczeń klasy III. Wyróżniona też została praca uczennicy klasy I – Leny Dyjach. W II kategorii konkursowej uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej przygotowywali prezentację multimedialną na temat: „Moja gmina w podaniach i legendach”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Kamil Niściór uczeń klasy VI. W ostatniej kategorii konkursowej udział brali uczniowie z klas VII i VIII szkoły podstawowej. Rozwiązywali oni test wiedzy pod hasłem „Nasze dziedzictwo”. III miejsce w tej kategorii zdobyła Wiktoria Czajka, uczennica klasy VIIb. Wyróżnienie otrzymali Patryk Dycha - uczeń klasy VIIa i uczennica klasy VIII - Angelika Osieł. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

30.08.2020

Mikołajki 2019

Chociaż za oknami brak śniegu, nastrój świąteczny w naszej szkole zagościł już na dobre. 6-go grudnia panuje u nas szczególny klimat. W tym wyjątkowym dla nas wszystkich dniu, czerwone stroje oraz „mikołajowe” czapki przyozdabiały głowy całej społeczności szkolnej. Dzieci przedszkolne i te z klas I-III od samego rana nadsłuchiwały dźwięku dzwonka, który zawsze oznacza, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak św. Mikołaj we własnej osobie! Oprócz worka pełnego prezentów przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie św. Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. 6 grudnia to wspaniały dzień spotkań z Mikołajem, to dzień pełen emocji i niespodzianek. Dzieci są pełne szczęścia i radości, z którą wracają do swoich domów. Dziękujemy św. Mikołajowi za przybycie i zapraszamy za rok! Obiecujemy, że będziemy grzeczni :)

30.08.2020

Wigilia w klasach I-III

We wtorek 17 grudnia odbyła się wspólna, uroczysta Wigilia w klasach I-III. Dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Potem raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców i wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy. Dziękujemy wszystkim mamom, które przygotowały wigilijne dania oraz zajęły się nakryciem wigilijnego                                                stołu.  Mini galeria>>                                                   Magdalena Kaproń

30.08.2020

" Czytajmy, bo czytanie jest życiem drugim"
Kolejna odsłona projektu „Nasze Wspólne Szkolne Czytanie” miała miejsce w sercu szkoły – przy Kąciku Patrona Jana Pawła II. Spotkanie z książką tym razem przybrało inną formę, było Wspólnym Słuchaniem. Jako że czas Bożego Narodzenia sprzyjał wyjątkowym opowieściom, zostały więc wybrane teksty o tych magicznych świętach. Pani Dyrektor Bożena Dubiel rozpoczęła go od przeczytania „Opowieści o pierwszym Bożym Narodzeniu”. Kolejne utwory czytali uczniowie klasy VIII i VII „a”. Na zakończenie wybrzmiały fragmenty noblowskiego arcydzieła -„Chłopów” Władysława Reymonta przypominające dawne ludowe świąteczne zwyczaje.

30.08.2020

Jasełka 2019

19 grudnia, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe pod hasłem: „Hej, kolęda, kolęda!”. Zostały one przygotowane przez uczniów klasy trzeciej pod opieką p. B.Dubiel i p. A. Cieliszak. Nieodzowne było też wsparcie uczennic z klasy pierwszej, które z wielkim talentem i zaangażowaniem zagrały swoje role. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami, kolegami szkolnymi i zaproszonymi gośćmi. Zgodnie z tradycją byli więc Maria i Józef, trzej królowie, pasterze, wół i osioł oraz anioły, które swoim śpiewem i tańcem uatrakcyjniły występ. Świetności inscenizacji dodały piękne pastorałki i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt. Uczniowie wykazali się znakomitą grą aktorską, a wspaniała sceneria dopełniała całe przedstawienie. Swoim udziałem zaszczycił nas też wójt Gminy Dzwola p. Wiesław Dyjach, który obejrzał występ i wyraził uznanie dla zdolności artystycznych dzieci. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała młodym artystom i złożyła wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe. Serdeczne podziękowania należą się także rodzicom za przygotowanie kostiumów i rekwizytów dla swoich dzieci, a w szczególności rodzicom uczniów kl. trzeciej, którzy z wielkim zapałem włączyli się w przygotowania jasełek oraz dekorację.

30.08.2020

Bal przebierańców w klasach I-III

    Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą i długo wyczekiwaną również przez dzieci. Tak też było w naszej szkole. Jak co roku, w klasach I-III odbył się bal przebierańców. Było kolorowo i bajkowo. Na szkolnym korytarzu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, piratów, policjantów, żołnierzy, superbohaterów i wiele innych, których nie sposób wymienić. Aby tradycji stało się zadość, z każdej klas za pomocą losowania, zostali wybrani „Król i Królowa Balu”.

30.08.2020

Konkurs dla uczniów klas II-III:
„Mój ulubiony bohater z przeczytanej książki”- rozstrzygnięty!

Konkurs został przeprowadzony  przez bibliotekę szkolną w ramach całorocznego programu czytelniczego; „Czytanie jest super”. Do konkursu przystąpiło 21 dzieci. Komisja miała nie lada wyzwanie, gdyż dzieci  wykonały swoje prace bardzo starannie,  przy pomocy kilku technik plastycznych. Przyznano więc po dwie nagrody za I,II i III miejsce oraz liczne wyróżnienia.

I miejsce      Zuzia Dyjach kl. III i  Arek Papierz kl. II
II miejsce     Ola Papierz kl. II i  Hania Jarmuł kl. III
III miejsce    Maja Jargiło kl. III i Maciek Rawski kl. III
Wyróżnienia:
Bartek Siwek kl. II, Michał Zięba kl. II, Emilka Rawska kl. II, Krystian Małek kl. II, Wojtek Zięba kl. III, Krystian Kaproń kl. III, Jakub Rudnicki kl. III, Paweł Brzezina kl. III, Krzysio Dycha kl. III, Adrian Rząd kl. III, Sebastian Małek kl. III, Dominika Flis kl. III, Wiktoria Pyda kl. III, Jakub Węgrzynek kl. III, Sebastian Zygmunt kl. III

30.08.2020

Zabawa choinkowa 2020
Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy. W sobotę 1 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie noworocznej zwanej choinką. Jest ona już na stałe wpisana do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych.
Zabawa podzielona została na dwie grupy. Najpierw bawili się najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie klas I – III, po nich do zabawy przystąpili uczniowie klas starszych. Zabawa choinkowa była okazją do spotkania się całej społeczności uczniowskiej, aby razem świetnie się bawić. Wesołą atmosferę dopełniła piękna dekoracja sali, którą przygotowali uczniowie klas starszych i oczywiście wyśmienity humor uczestników. Na chwilę wytchnienia i odpoczynku rodzice zaprosili swoje pociechy do sal, gdzie przygotowali poczęstunek oraz wspaniałe paczki ze słodyczami. Wspomnienia tych miłych chwil na pewno na długo zagoszczą w pamięci wszystkich uczestników zabawy. Galeria zdjęć>>

30.08.2020

Mamy czytają w szkole

W ramach realizowanego w naszej szkole programu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną pt. : „Czytanie jest super”, do cyklu spotkań aktywnie włączyły się mamy, ale też i siostry uczniów klasy II. Chętnie przyjmują zaproszenie do głośnego czytania bajek, opowiadań i wierszy. Drugoklasiści czekają z niecierpliwością na cotygodniowe spotkania i marzą o tym, aby w drzwiach pojawiła się właśnie ich mama, siostra lub babcia z ciekawą książką. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy już uczestniczyli w akcji i zachęcamy kolejnych. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek, a w przyszłości stanie się to pasją naszych wychowanków.

30.08.2020

Mamy finalistkę Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego 

     Uczennica klasy VIII Martyna Zaręba została finalistką Konkursu Matematycznego zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. 

30.08.2020

Łańcuch modlitewny do Świętego Jana Pawła II w 100. rocznicę Jego urodzin

Uczniowie klasy Va wraz z wychowawcą p. Marią Kulasza postanowili przez 100 dni - poprzez modlitwę - łączyć się duchowo z Patronem Szkoły św. Janem Pawłem II. Każdego dnia, począwszy od 1 marca 2020 r., kolejny z listy uczeń wspólnie ze swoją rodziną, będzie modlił się dziesiątkiem Różańca w intencji : Ojczyzny, polskich Rodzin oraz o błogosławieństwo dla dzieci i młodzieży naszej szkoły. Przemodlone dziesiątki różańca będą darem dla naszego ukochanego Ojca Świętego w 100. Rocznicę Jego urodzin.

30.08.2020

 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 2 marca
w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VIIa pod kierunkiem pań: Grażyny Papierz i Lidii Kotuła. Zaprezentowane utwory poetyckie, pieśni patriotyczne, elementy dramy w lirycznej oprawie muzycznej i prezentacje multimedialne oraz fragmenty filmów przybliżyły oglądającym rolę, jaką odegrali „Żołnierze Wyklęci” na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas IV-VIII poznali nie tylko krótkie życiorysy, ale też ostatnie słowa kierowane do najbliższych przez żołnierzy przebywających w więzieniach i skazanych bez sądu na karę śmierci. Siódmoklasiści wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i chęć odkłamania czasów pierwszej komunistycznej dekady. W sposób niezwykle przejmujący udało im się pokazać historię Danuty Siedzikówny ps. Inka, sanitariuszki i łączniczki, która została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Nasza szkolna młodzież była wyraźnie zainteresowana tematem, czego dowodem była zupełna cisza na sali oraz podziękowanie głośnymi oklaskami. Galeria zdjęć>> 
 
                                                                                                                                  Grażyna Papierz

30.08.2020

"Kto dziś upomni się o pamięć,/Synów i córek polskiej ziemi,(...)Może upomną się o pamięć kwiaty/Pożółkłe w ogniu walki;/Ziemia, co do snu ich tuliła..." - Bieg Pamięci  Żołnierzy Wyklętych
 
O pamięć Bohaterów - Żołnierzy Wyklętych nie upominają się już tylko kwiaty pożółkłe i porośnięta suchą trawą ziemia. O Nich upominają się już rzesze Polaków - nie tylko starsze pokolenie, ale i młodzi, dla których Oni stają się wzorami patriotyzmu, odwagi i niezłomności w walce o wolność, o wartości; stają się bohaterami, którzy potafili "pięknie żyć i pięknie umierać" za Ojczyznę. 

30.08.2020

„Czytamy książki, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim możemy się stać.”

30.08.2020

Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne

W dniu 5 marca 2020 roku w Zespole Szkół w Dzwoli odbyły się gminne eliminacje XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Celem turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktyczne posługiwanie się podręcznym sprzętem gaśniczym. Ponadto udział w OTWP przybliża młodzieży realizację marzeń zostania strażakiem. Z naszej szkoły udział wzięło sześcioro uczniów z klas V, VI, VII i VIII. A oto wyniki:

30.08.2020

„Najpiękniejsze baśnie braci Grimm” – szkolny konkurs pięknego czytania
    Dnia 06.03. 2020 r. w naszej szkole został rozstrzygnięty Konkurs Pięknego Czytania Baśni dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Jego celem było kształcenie umiejętności pięknego czytania, popularyzacja czytelnictwa, zachęcenie do czytania i poznawania baśni. Konkurs przeprowadzono w ramach realizowanego całorocznego programu bibliotecznego promującego czytelnictwo: "Czytanie jest super"  i odbywał się w dwóch etapach. Etap klasowy, w którym uczniowie czytali dowolne teksty i wyłoniono reprezentantów do etapu II oraz etap szkolny, gdzie przedstawiciele poszczególnych klas walczyli o miano Mistrza Pięknego Czytania Baśni. Każdy uczestnik musiał przeczytać przed komisją konkursową fragment dowolnie wybranej baśni braci Grimm. Jury konkursowe oceniało technikę czytania: interpunkcję, dykcję, artykulację, płynność i tempo czytania. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Reprezentanci klas przygotowali ciekawe rekwizyty związane z treścią czytanych baśni (kl.II) i plakaty (kl.III). Z przyjemnością słuchało się fragmentów baśni. Łącznie do finału przystąpiło 15 uczniów z klas II-III. Komisja miała kłopot z wyłonieniem czołowych miejsc, toteż postanowiła przyznać miejsca ex aequo.

30.08.2020

Biblioteka proponuje rodzicom

Jak opowiedzieć dziecku, co to jest koronawirus i kwarantanna?

Biblioteka szkolna proponuje bajki, opowiadania, wiersze i piosenki - do czytania i oglądaniaktóre pomogą Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać. Gorąco zachęcam do czytania i oglądania>>. Pozdrawiam.  Maryla Jargieło

30.08.2020

Konkurs dla wszystkich

Zamiast Wielkiego Szkolnego Czytania -
                                         Wielkie Domowe Fotografowanie !!

Jest już!  Fotogaleria Waszych zdjęć >> Dołączajcie !!!

30.08.2020

Dzień Flagi Narodowej

Mali patrioci
2-go Maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przedszkolaki z kl. 0 też postanowiły uczcić nasze barwy ojczyste. Zobaczcie, jak pięknie wyglądają flagi wykonane przez nich i jak dumnie dzieci je prezentują. Zbliżające się święto było też okazją do rozmowy z rodzicami o patriotyzmie, symbolach narodowych i znaczeniu Ojczyzny w życiu każdego człowieka. Wykonane samodzielnie flagi dzieci wyeksponują w oknach swoich domów, bowiem kształtowanie postaw patriotycznych zaczyna się już od najmłodszych lat.

30.08.2020

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
i Święto Konstytucji 3 Maja

W najbliższych dniach będzie okazja do zamanifestowania naszego patriotyzmu będziemy obchodzili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 -go Maja i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

30.08.2020

Biblioteka szkolna poleca

Jan Paweł II - kim był, co zostawił po sobie, jakim Go pamiętać powinnyśmy?

Jan Paweł II - Wielki Człowiek, Wielki Polak, Wielki Papież.
Kochany przez nas Polaków, kochany przez ludzi różnych narodowości, w różnych zakątkach świata.

30.08.2020

Przedszkolaki dla papieża

Przedszkolaki świętują 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Święty Jan Paweł II, patron naszej szkoły, bardzo kochał dzieci i był ich przyjacielem, o czym sam otwarcie mówił:"Największą radością papieskiego serca są dzieci. I największą troską serca Papieża jest każde dziecko. I miłością serca Papieża, tak jak Serca Jezusowego, jest dziecko". W darze dla kochanego Ojca Świętego w 100. rocznicę Jego urodzin nasze przedszkolaki wykonały piękne serduszka, które wystawią w oknach 18 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły.
Galeria zdjęć>>                                 Wychowawczynie przedszkola

30.08.2020

Uczniowie I-III dla papieża

„Okno dla Papieża Św. Jana Pawła II”

W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły uczniowie klas I- III udekorowali jedno okno w swoim domu w ozdoby nawiązujące do postaci św.Jana Pawła II.  Dzieci tym gestem chciały uczcić pamięć Świętego Papieża w dniu Jego 100 urodzin.

30.08.2020

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
100–lecie urodzin Jana Pawła II 

„Jeśli życie sprawia, że nie możesz ustać, uklęknij”    Richard Paul Evans 

18 maja co roku obchodzimy kolejną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II – patrona naszej szkoły. W tym roku jest to okrągła - setna rocznica, gdyż Karol Wojtyła – późniejszy papież, urodził się 18 maja 1920 roku. Czas, w jakim przyszło nam ją świętować, jest trudny i pełen niepokoju. Wiele osób w tym obecnym „zatrzymaniu się” świata przypomina wydarzenie sprzed piętnastu lat, kiedy 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37 nasz papież opuścił ten świat. Wówczas na kilka dni cały świat jakby „zastygł” w zadumie i modlitwie. I jak całe życie Karola Wojtyły było niepowtarzalne i wyjątkowe, tak wyjątkowa była jego śmierć i niepowtarzalna setna rocznica urodzin. Wprowadza nas w nastrój refleksji nad własnym życiem, jego celem i sensem. 

Karol Wojtyła nie miał łatwego życia. Gdy miał 9 lat, umarła mu matka, trzy lata później brat Edmund. W 1939 roku wybuch II wojny światowej spowodował przerwanie studiów przez Karola Wojtyłę. Niedługo później, w 1941 roku zmarł jego ojciec, Karol senior. Wojtyła nie ma już nikogo na świecie ze swojej najbliższej rodziny. W okresie wojny pracował jako robotnik w kamieniołomach, jednocześnie w 1942 roku rozpoczął studia teologiczne w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. Ukończył je otrzymując 1 listopada 1946 roku święcenia kapłańskie. Pełniąc posługę kapłańską wiele razy narażał się komunistycznym władzom w Polsce. Mimo to 16 października 1978 roku został wybrany na pierwszego papieża zza żelaznej kurtyny. W czasie pontyfikatu wiele razy targano się na jego życie, lecz próby te zostały udaremnione. Wielu z nas pamięta zamach 13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra w Rzymie i długie tygodnie rekonwalescencji w szpitalu. Ostatnie lata życia również przepełnione były cierpieniem i bólem fizycznym spowodowanym licznymi chorobami. Z filmów, książek, relacji osób znających go osobiście, a także z własnych obserwacji wiemy, gdzie Karol Wojtyła szukał siły i pomocy, gdy - jak często mówimy -„traci się grunt pod stopami”. Wydaje się, że całemu życiu Karola Wojtyły przyświecało hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Patrona w naszej szkole: „Jeśli życie sprawia, że nie możesz ustać, uklęknij”.  

W tych innych niż zwykle obchodach naszego szkolnego święta zachęcamy do skorzystania z wirtualnego przewodnika, w którym znajdziecie: 

30.08.2020

„ Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II”

     Patron naszej szkoły – Święty Jan Paweł II - największy z Polaków, nasza duma i autorytet.

30.08.2020

Wyniki konkursów

XII EDYCJA KONKURSÓW W RAMACH OBCHODÓW
DNIA PATRONA SZKOŁY

30.08.2020

Dzień Dziecka, 1 czerwca

Czego Wam życzyć?
" Życzymy Wam niskich okien/ze słonecznym, zielonym widokiem./A nad oknem - gałęzi kasztana, /żeby kos miał gdzie śpiewać od rana./ (...) Życzymy Wam koca,
nie-koca,/ który sny Wam przynosi po nocach./ Taki koc spełnia wszystkie życzenia:/ to się w okręt, to w wyspę przemienia.../Bywa też latającym dywanem, (...) I co jeszcze? Już chyba niewiele: Śmiechu w domu, I losów w niedzielę./ I przyjaciół najlepszych na świecie./
I wszystkiego, wszystkiego, co chcecie."

DUŻO RADOŚCI I SZCZĘŚCIA MOC!
                                                                 

30.08.2020

Biblioteka promuje

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki to święto książek, ich autorów, ilustratorów, wydawców, ale także Czytelników i czytelnictwa. Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

30.08.2020

Dla Uczniów, Rodziców, Nauczycieli

 Wakacji nadszedł czas ...

30.08.2020

Zakończenie Roku Szkolnego

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
     W ostatnich miesiącach wszyscy musieliśmy zmierzyć się z panującą na świecie pandemią COVID-19. Z dnia na dzień życie szkoły uległo zmianie, wszyscy uczyliśmy się nowych form i metod pracy oraz współdziałania. Napotykaliśmy trudności, nie uniknęliśmy błędów.
      Pracowaliśmy wytrwale, zarówno Wy Rodzice, jak i my nauczyciele, ale przede wszystkim Wy, nasi wspaniali Uczniowie i Wychowankowie. Zaangażowaniem, determinacją i konsekwencją pokonaliśmy przeciwności i dotarliśmy do końca roku szkolnego 2019/2020.
    W związku z nadal obowiązującym na terenie naszego kraju stanem epidemii nie odbędą się tradycyjne uroczystości, związane z zakończeniem roku szkolnego. Nasi nauczyciele pożegnają się ze swoimi podopiecznymi na spotkaniach w Sali gimnastycznej zgodnie z poniższym harmonogramem (szczegóły zostaną podane przez wychowawców).          

30.08.2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Pożegnanie ósmoklasistów
Stypendia i nagrody Wójta Gminy Dzwola 

Dnia 26 czerwca 2020 r. rozdane zostały po raz pierwszy stypendia i nagrody Wójta Gminy Dzwola. Szerzej o tym wydarzeniu można poczytać pod adresem: https://dzwola.eu/stypendia-i-nagrody-wojta-gminy-dzwola-rozdane/

30.08.2020

 " Kto żyje w sercu tych, którzy pozostają,

30.08.2020

 Ostatnie pożegnanie ks.kan. Stanisława Kowala    

   Dziś, 7 sierpnia o godz. 1300 w Wierzchowiskach, odbyła się Msza św.pogrzebowa ks. Stanisława Kowala, podczas której Pani Dyrektor mgr Bożena Dubiel - Czochra  w imieniu własnym i całej społeczności szkolnej pożegnała ks. Stanisława.