Pierwsza pielgrzymka do Polski 2-10 czerwca 1979 r.
"Wielkie to wydarzenie dla narodu polskiego i duże komplikacje dla nas" - miał powiedzieć do żony przywódca Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - Edward Gierek na wieść o wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża. Problemem dla partii była też pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny, mówiono wprost: "Wolelibyśmy, żeby nie przyjeżdżał". Szczególne obawy rodził pierwszy planowany termin wizyty – maj, w którym przypadała 900. rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława, wzoru niezłomności wobec władzy świeckiej.
Planowana przez Papieża-Polaka pielgrzymka do Polski bardzo niepokoiła władze komunistyczne. Przewidywano, że biskup Rzymu rozbudzi uśpionego ducha narodu. Najbardziej niepokoił się przywódca Związku Radzieckiego Leonid Breżniew, który sugerowałby Papieża do Polski nie wpuścić. Ostrzegał on I sekretarza PZPR tymi słowami: "Róbcie jak uważacie, byle byście wy i wasza partia później tego nie żałowali".
Jednak doszło do rozmowy między prymasem Wyszyńskim a sekretarzem partii Edwardem Gierkiem
i jednak doszło do porozumienia, gdzie Papież mógł przylecieć do Polski. Trasy przejazdu papieża
i msze odprawiane przez niego gromadziły setki tysięcy ludzi. Odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka, Nowy Targ. Papież był swobodny, mówił o sile płynącej z wiary, historii i Narodowej tradycji, zarażał optymizmem i radością. Ludzie wiwatowali i płakali, odczuwali jedność i wzajemną życzliwość.
Podczas warszawskiej homilii powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!" to przesłanie dla społeczeństwa polskiego będące w komunistycznej niewoli ZSRR. Po 10 latach Polska odzyskuje samodzielność polityczną i ekonomiczną. Słowa te są wciąż bardzo aktualne i dotyczą nie tylko każdego z nas, lecz całych społeczeństw rozwijających spiralę nienawiści pomiędzy światem Bliskiego Wschodu reprezentującym Islam a cywilizacją zachodnią.
TRASA:
2 czerwca - Warszawa (przylot), Gniezno
3-6 czerwca - Częstochowa
6 czerwca - Kraków
7 czerwca - Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice
8 czerwca - Oświęcim
9 czerwca - Nowy Targ
10 czerwca - Kraków (pożegnanie)
Pielgrzymki zagraniczne
W ciągu 26 lat pontyfikatu Jan Paweł II odbył ponad 100 podróży. W tym czasie odwiedził 129 krajów. Wszystkie zagraniczne pielgrzymki trwały prawie 550 dni, a ich łączna trasa to ponad półtora miliona kilometrów. Oznacza to, że Papież pokonał trzy razy dystans równy odległości między Ziemią a Księżycem.
Wszystkich pielgrzymek Papieża było bardzo dużo, oto część z nich: