Wyniki konkursu szkolnego "Coś z niczego" i gminnego "Makieta turbiny wiatrowej"
W piątek, 14 marca 2025 r. w naszej szkole odbyło się spotkaniu podsumowujące konkursy zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez naszą szkołę, przy współpracy z UG Dzwola, w ramach dofinansowania z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Konkursy zostały zorganizowane na dwóch poziomach:
Konkurs szkolny ,,Coś z niczego'' oraz Konkurs gminny ,,Makieta turbiny wiatrowej''.
Na uroczystości gościliśmy Pana Stanisława Mazura Prezesa WFOSiGW w Lublinie, Pana Wójta Gminy Dzwola Wiesława Dyjacha, a także dyrektorów wszystkich szkół z naszej gminy wraz z uczniami wyróżnionymi.
Uczniowie klasy szóstej wierszem, piosenką i zabawnymi skeczami, przypomnieli wszystkim, jak ważne jest dbanie o otaczające nas środowisko i podejmowani odpowiedzialnych decyzji, umożliwiających zrównoważony rozwój naszej okolicy.
Na zakończenie wystąpiła Pani dyrektor, która podziękowała gościom za przybycie i uświetnienie spotkania oraz wszelką pomoc w realizacji projektu.
Głos zabrał również Pan Wójt, który przypomniał jakie działania są podejmowanie w naszej gminie i szkole w celu ograniczenia zużywanej energii i redukcji dwutlenku węgla do atmosfery.
Pan Stanisław Mazur - Prezes WFOSiGW w Lublinie podziękował opiekunom za pomoc i wsparcie uczestników konkursów oraz za zaszczepianie w uczniach chęci poznawania świata, a przy tym poszerzania wiedzy z zakresu ochrony środowiska.
Dziękujemy za udział konkursach i gratulujemy zwycięzcom.
Warsztaty edukacyjne w ZOOM Natury w Janowie Lubelskim
Dnia 8 maja 2025 r. klasy I-III oraz IV-VIII naszej szkoły, w ramach projektu „Mały krok dla nas wielki dla Ziemi” realizowanego przez naszą szkołę, przy współpracy z UG Dzwola, w ramach dofinansowania z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, wybrały się na lekcje ekologii w terenie.
Zoom Natury to wspaniałe miejsce, by poznać tajniki przyrody. Ekspozycje obejmują najciekawsze informacje z zakresu przyrody, historii, gatunków chronionych, ukazując naturalne dziedzictwo przyrody za pomocą nowoczesnych środków wyrazu. Pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i kamerami uczniowie mogli zajrzeć w niewidzialne gołym okiem tajniki natury.
Kolejnym miejscem zwiedzania były laboratoria recyklingu i energii, które przekazują wiedzę na temat różnych rodzajów energii, jej źródeł oraz sposobów wykorzystania. Przedstawione zagadnienia odwoływały się do konkretnych przykładów takich jak budowa elektrowni wodnej czy mechanizmów działania elektrowni wiatrowych. Drugim ważnym tematem ekspozycji jest recykling. Cała przestrzeń laboratoryjna wystrojem nawiązywała do idei ekologii.
Najwięcej zainteresowania wzbudził wśród uczniów model elektrowni wodnej wykonany z 60 000 klocków Lego. Składał się z tamy, górskiego miasteczka, zalewu z plażą, portu oraz latarni morskiej.
Na zakończenie eko-lekcji zorganizowano poczęstunek dla wszystkich uczestników. Przy wspólnym stole uczniowie mogli wymienić się wrażeniami i porozmawiać o tym, jak każdy z nas może dbać o środowisko na co dzień. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca. Z pewnością przyczyni się do bardziej świadomego spojrzenia na odnawialne źródła energii.
Eko Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to święto wyjątkowe i pełne niespodzianek. 2 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka oraz podsumowywaliśmy projekt „MAŁY KROK DLA NAS, WIELKI DLA ZIEMI- CODZIENNE WYBORY DLA LEPSZEGO JUTRA” ,który nasza szkoła realizuje w ramach dofinansowania pozyskanego przy współpracy z UG Dzwola oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.Celem wydarzenia „Eko Dzień Dziecka” było połączenie obchodów Dnia Dziecka z promowaniem postaw ekologicznych wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. Projekt miał również na celu integrację środowiska szkolnego z rodzicami oraz lokalnymi instytucjami.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Bożena Dubiel- Czochra od powitania zebranych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz w tym dniu najważniejszych- dzieci. Przekazała im również najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
Następnie glos zabrała koordynator projektu Anna Dyjach, która podsumowała działania projektowe oraz przedstawiła dalszy plan dnia. Natomiast uczennice klasy VI zaprezentowały pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu, a także krótko opowiedziały o ich zastosowaniu w szkole podczas lekcji. Wszyscy mogli zapoznać się
z nowym wyposażeniem wspierającym edukację ekologiczną i przyrodniczą.
Niespodzianką tego dnia był występ rodziców uczniów, prezentując z dużym zaangażowaniem i humorem inscenizację wiersza Juliana Tuwina "Rzepka". Występ został ciepło przyjęty przez dzieci i zgromadzonych widzów.
Kolejnym punktem programu był pokaz układów tanecznych przygotowany przez grupę uczennic z klasy VI i IV – występy były pełne energii i stanowiły świetne urozmaicenie artystycznej części wydarzenia.
Po zakończeniu występów wszyscy uczestnicy przeszli na plac szkolny, gdzie czekały ich liczne atrakcje:
Dzień dziecka uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Dzwola Pan Wiesław Dyjach oraz Pani skarbnik Aneta Gilas, którzy złożyli dzieciom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
„Eko Dzień Dziecka” okazał się sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, jak
i wychowawczym. Zaangażowanie rodziców, nauczycieli oraz lokalnych instytucji pokazało, jak ważna jest współpraca środowisk na rzecz wspólnego dobra. Dzieci miały okazję nie tylko świętować swój dzień, ale również uczyć się poprzez zabawę czym jest odpowiedzialność za środowisko naturalne.
Szkolnymi Koordynatorami projektu są Monika Gębicz – nauczyciel chemii oraz Anna Dyjach – nauczyciel biologii i geografii. W organizacje Eko dnia Dziecka zaangażowała się również pani Magdalena Kaproń.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.
Dziękujemy w szczególności rodzicom uczniów klasy czwartej, Radzie Rodziców z ZS Kocudzy oraz Panu Franciszkowi Bielakowi za wsparcie finansowe naszego święta.
Nowe pomoce dydaktyczne w naszej szkole
Aby w bardziej przystępny dla uczniów sposób realizować zajęcia dotyczące ekologii niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych. W tym celu w ramach projektu „MAŁY KROK DLA NAS, WIELKI DLA ZIEMI- CODZIENNE WYBORY DLA LEPSZEGO JUTRA”, który nasza szkoła realizuje w ramach dofinansowania pozyskanego przy współpracy z UG Dzwola oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zostały zakupione następujące pomoce:
ZESTAW MODELI – ENERGIE ODNAWIALNE
Modularny zestaw zaprojektowany tak, aby w zmniejszonej skali, w sposób praktyczny (eksperymentalny) demonstrować działanie różnych systemów tzw. czystych energii od początku do końca. Zestaw zawiera zminiaturyzowane, działające (zestawy takich urządzeń jak: turbina wiatrowa, panel fotowoltaiczny (słoneczny), elektrolizer, ogniwo paliwowe PEM oraz system przechowywania wodoru (paliwo). Modele OZE pozwolą uczniom na namacalne poznanie działania rożnych technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i dzięki nim łatwiej będzie im zrozumieć, że każdy może przyczynić się do tworzenia lepszego jutra.
ZESTAWU DO BADANIA STANU POWIETRZA,
W TYM ZANIECZYSZCZENIA I HAŁASU
Zestaw przeznaczony jest do szeroko pojętych badań otaczającego nas powietrza atmosferycznego – jego stanu i parametrów, a także pomiaru jego zanieczyszczenia. Bogaty skład zestawu, w tym przyrządy pomiarowe, pozwalają badać takie czynniki i parametry jak: temperatury powietrza, w tym zmian dziennych (min./max), ciśnienia atmosferycznego, światłości, wilgotności względnej, temperatury, poziom dźwięku / hałasu, wielkości opadu atmosferycznego, pH opadu atmosferycznego i in., zawartości ozonu w powietrzu, zanieczyszczenia powietrza, zapylenia i rodzaju zapylenia obecności i rodzaju pyłków kwiatowych, wykrytych bakterii, zarodników drożdży, grzybów, „kwaśnych deszczy” (odczyn pH), objętości i rozszerzalności powietrza, warunków sprzyjających powstawaniu smogu, efektu cieplarnianego, działanie dwutlenku węgla na wzrost roślin, wpływ produktów spalania siarki na rośliny zielone. Zestaw pozwoli uczniom samodzielnie zbadać skład otaczającego ich powietrza i wyciągnąć wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.
MIKROSKOP BIOLOGICZNY 400X-LED Z EKRANEM LCD 7" I STOLIKIEM MECHANICZNYM
Mikroskop o powiększeniach 40x400x wyposażony w 7-calowy ekran LCD oraz trzy achromatyczne obiektywy: 4x, 10x, S40x wkręcane 4-gniazdową głowicę rewolwerową. Rozświetlenie obrazu osiągane jest światłem LED (1 W NeoLED - niski pobór energii) z regulacją natężenia strumienia świetlnego. Kondensor Abbe'go z diafragmą irysową reguluje ilość światła przechodzącego przez preparat. Ostrość ustawiana jest 2 pokrętłami: zgrubnym i precyzyjnym (popularnie określane jako makro- i mikro-) zintegrowanymi. Mikroskop zasilany jest odłączanym zasilaczem (dołączony). Uczniowie mogą badać próbki wody i gleby pod kątem obecności zanieczyszczeń, co pozwoli im lepiej zrozumieć wpływ działalności człowieka na środowisko.
KOMPLET 6 PLANSZ ŚCIENNYCH 90X130 CM
Ten komplet plansz to doskonałe narzędzie edukacyjne, które nie tylko wzbogaca wiedzę o OZE, ale również stanowi atrakcyjny element wizualny, inspirujący do nauki i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
STACJĘ DO ZEWNĘTRZNEJ SEGREGACJI ODPADÓW
Regularna praktyka segregowania odpadów wyrobi u uczniów nawyki, które będą towarzyszyć im przez całe życie. Stacja do segregacji odpadów ma za zadanie pomóc wypromować ekologiczne trendy w naszej szkole.
„MAŁY KROK DLA NAS, WIELKI DLA ZIEMI - CODZIENNE WYBORY DLA LEPSZEGO JUTRA”
to tytuł projektu który nasza szkoła realizuje w ramach dofinansowania pozyskanego przy współpracy z UG Dzwola oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Działania w ramach projektu skupiają się na ochronie zasobów środowiska, zrównoważonym rozwoju, gospodarce odpadami i ochronie powierzchni Ziemi. Głównym celem projektu jest wywołanie znaczących zmian w postawach i zachowaniach uczniów Zespołu Szkół w Kocudzy oraz społeczności lokalnej. Edukacja ekologiczna jest niezwykle istotna dla budowania społeczeństwa, które działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Poprzez przekazywanie wiedzy i postaw proekologicznych, możemy przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i lepszego dbania o naszą planetę.
Konkursy ekologiczne o zasięgu szkolnym "Coś z niczego” i o zasięgu gminnym “ Makieta turbiny wiatrowej”.
Kolejnym działaniem naszego projektu będą:
Warsztaty edukacyjne w ZOOM Natury w Janowie Lubelskim. W ramach warsztatów uczniowie dodatkowo będą mieli możliwość skorzystania z atrakcji Parku Rekreacji "Zoom natury".
Aby w bardziej przystępny dla uczniów sposób realizować zajęcia dotyczące ekologii niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych. W tym celu planujemy zakup:
zestawu Modeli – Energie Odnawialne (4+2),
zestawu do badania stanu powietrza, w tym zanieczyszczenia i hałasu,
mikroskopu biologicznego 400x-LED z ekranem LCD 7" i stolikiem mechanicznym,
OZE - Rodzaje Odnawialnych Źródeł Energii -komplet 6 plansz ściennych 90x130 cm
oraz stację do zewnętrznej segregacji odpadów.
Podsumowaniem projektu będzie Eko Dzień Dziecka zorganizowany zarówno z pozyskanych funduszy, jak i środków własnych.
Takie wydarzenie to doskonały sposób na połączenie zabawy z edukacją ekologiczną.
W celu promocji działań na bieżąco będziemy prezentować wydarzenia na stronie internetowej szkoły.
Opracowała : Anna Dyjach