Adhortacje apostolskie Jana Pawła II
FAMILIARIS CONSORTIO o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym - 22 XI 1981 r.
REDEMPTIONIS DONUM o konsekracji zakonnej w świetle tajemnicy Odkupienia -25 III 1984 r.
RECONCILIATIO ET PAENITENTIA o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła - 2 XII 1984 r.
CHRISTIFIDELES LAICI o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie 20 lat po Soborze Watykańskim II - 30 XII 1988 r.
REDEMPTORIS CUSTOS o św. Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa
i Kościoła - 15 VIII 1989 r.
PASTORES DABO VOBIS o formacji kapłanów we współczesnym świecie - 25 III 1992 r.
ECCLESIA IN AFRICA o Kościele w Afryce i jego misji ewangelizacyjnej u progu roku 2000 - 14 IX 1995 r.
VITA CONSECRATA o życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i w świecie - 25 III 1996 r.
NOWA NADZIEJA DLA LIBANU - 10 V 1997 r.
ECCLESIA IN AMERICA o spotkaniu z Jezusem Chrystusem żywym, drogą do nawrócenia, komunii i solidarności w Ameryce - 22 I 1999 r.
ECCLESIA IN ASIA o Jezusie Chrystusie Zbawicielu oraz Jego misji miłości i służby w Azji: «Aby mieli życie
i mieli je w obfitości» (por. J 10, 10) - 6 XI 1999 r.
ECCLESIA IN OCEANIA o Jezusie Chrystusie i ludach Oceanii: kroczyć Jego drogą, głosić Jego prawdę, żyć Jego życiem - 22 XI 2001 r.
Encykliki Jana Pawła II
Inne dzieła :
Dzieła napisane:
Jako Karol Wojtyła:
-Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze
-Miłość i odpowiedzialność
-Osoba i czyn
-Znak, któremu sprzeciwiać się będą
-Zagadnienie podmiotu moralności
-Elementarz etyczny
-Aby Chrystus się nami posługiwał
Jako Jan Paweł II:
Przekroczyć próg nadziei
Jedna z najbardziej znanych książek Jana Pawła II. Bestseller, który wzbudził wielkie zainteresowanie i wiele kontrowersji na całym świecie. Do czasu wydania tej książki nie było zwyczaju, by głowa Kościoła katolickiego wydawała pod swoim imieniem osobiste refleksje na temat wiary, historii, kultury i własnego życia. Pewnego rodzaju zaskoczeniem był sukces książki: wywiad-rzeka sprzedał się na świecie w ponad 20 mln egzemplarzy. Ojciec Święty odpowiada na pytania dotyczące m.in. judaizmu, stanu nirwany osiąganej w buddyźmie, odnowy chrześcijaństwa czy kwestii zbawienia.
Tryptyk rzymski (poemat)
Dzieło Jana Pawła II Tryptyk Rzymski składa się z trzech części. Pierwsza, Strumień, jest zamyśleniem nad pięknem a zarazem przemijaniem świata i człowieka. W drugiej, Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej, Autor kontynuuje swą refleksję medytując tajemnicę stworzenia ukazaną przez Michała Anioła. Zamykająca trzecia część, Wzgórze w krainie Moria, jest historią Abrahama ofiarującego swego syna Izaaka.
Dar i Tajemnica
Autobiograficzna książka Ojca Świętego, napisana w pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. Autor odsłonił przed czytelnikami przeżycia dotyczące jego kapłaństwa. Opowiedział o dzieciństwie i szkole w Wadowicach, o studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim i w seminarium duchownym w Krakowie, o radościach życia kapłańskiego i wyzwaniach stojących przed współczesnymi kapłanami.
Wstańcie, chodźmy
Książka jest refleksją o posłudze biskupiej opartej na wydarzeniach, jakie miały miejsce w życiu biskupa Karola Wojtyły, począwszy od 1958 r. Nie brak w niej także odniesień do czasów po 1978 roku, w których Ojciec Święty nawiązuje do swojej posługi apostolskiej. Niepowtarzalna atmosfera papieskich opowiadań sprawia, że książka staje się bliska nie tylko sercom krakowian, ale i wszystkich Polaków.
Pamięć i tożsamość
Impulsem do jej powstania były rozmowy, jakie w 1993 roku przeprowadzili z Papieżem Krzysztof Michalski i ks. Józef Tischner , założyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tematem książki jest właśnie człowiek: zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku, wreszcie szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny (tradycja jagiellońska, opór przeciwko nawracaniu siłą, orędzie św. Faustyny o miłosierdziu Bożym itp.). Jednocześnie ukazuje perspektywę, z której na historię poszczególnych narodów i cywilizacji można patrzeć jako na historię zbawienia.