Rok szkolny 2018/2019


 

Witaj, szkoło !!!

Rok szkolny 2018/2019
rozpoczęty

 

 

 


 

 

Czytanie „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski nazywany jest „sumieniem narodu”, gdyż w swoich utworach dotykał ważnych narodowych tematów. Do takich też należy powieść „Przedwiośnie”. „ Chciałem, jak to zaznaczył jeden z czujnych krytyków polskich, a człowiek serca, — «uderzyć w sumienie polskie», — wezwać do stworzenia wielkich, wzniosłych, najczyściej polskich, z ducha naszego wyrastających idei, dokoła których skupiłaby się zwartym obozem młodzież...”- pisał Żeromski o "Przedwiośniu" w „Liście otwartym do Arcybaszewa”.

Uczniowie klas: VII, VIII, III gimnazjum włączyli się do akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”, czytając rozdział „Szklane domy”, w którym pisarz przedstawia wizję Polski wielkiej, wspaniałej, wolnej od biedy, Polski dobrobytu. Do czytania tego dzieła wprowadził uczniów teledysk z kadrami adaptacji filmowej „Przedwiośnia” kompozycji Michała Lorenca. Akcję zainicjowała Pani Dyrektor. Kolejne fragmenty czytali: Weronika Góra (kl.III Gim.), Urszula Łacek (kl.VIII b), Paweł Malec (kl. VIII a), Dorota Szydłowska , Franciszek Tutka (kl. VIII b).


 

100 kotylionów na 100–lecie Niepodległości

11 listopada 2018 będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości państwa polskiego. Cała Polska w sposób szczególny uczci to wydarzenie. Uczniowie z klas I-III naszej szkoły również postanowili upamiętnić to jubileuszowe święto organizując akcję pod hasłem: „100 kotylionów na 100- lecie odzyskania niepodległości.

Celem akcji jest: kształtowanie postaw patriotycznych, poczucia tożsamości narodowej, integracja uczniów całej szkoły oraz rozwijanie zdolności twórczych i artystycznych uczniów.
W ramach akcji każdy uczeń edukacji wczesnoszkolnej wykona kotylion w barwach narodowych (materiał dowolny). Kotyliony będą prezentowane na uroczystym apelu 11 listopada 2018 r.

Zapraszamy uczniów z klas starszych do przyłączenia się do naszej akacji!

Koordynatorzy akcji: Bożena Dubiel, Genowefa Mazur, Magdalena Kaproń


 

 

Rajd Niepodległości na Porytowe Wzgórze

W środę, 19 września 2018 roku odbył się rajd rowerowy uczniów klasy VII wraz z nauczycielami: Panią Wiesławą Małek, Panią Grażyną Papierz i Panem Józefem Osiewiczem na Porytowe Wzgórze. Jechaliśmy koło cmentarza, przez KocudzęTrzecią , następnie przez Zdzisławice, Kapronie i Władysławów i Lasy Janowskie. Po drodze zbieraliśmy grzyby, rozmawialiśmy i poznawaliśmy się otaczającą przyrodę. Wreszcie, kiedy po szesnastokilometrowej trasie dojechaliśmy do miejsca o nazwie Porytowe Wzgórze i odpoczęliśmy, przeszliśmy wytyczonym szlakiem.

Na Porytowym Wzgórzu w 1944 roku odbyła się walka polskich i radzieckich partyzantów z niemieckimi wojskami. Wielu z nich poległo o polskość, lecz w konsekwencji wygrali tę bitwę i dzięki nim możemy się cieszyć wolną Polską. Pomnik na cześć partyzantów wzniesiono 16 czerwca 1974 roku. Początkowo nazywano "Pomnikiem Braterstwa Broni Partyzantów Polskich i Radzieckich", projektu znanego artysty Bolesława Chromego. Planowano również budowę kompleksu wypoczynkowego dla komunistycznych kombatantów, który miał liczyć ponad 400 miejsc, z salą kinowo-estradową i basenem, lecz plan obalono z uwagi na miejsce pamięci. Pomnik emanuje swą monumentalnością. Postacie pięciu biegnących partyzantów przedziela symbol wybuchającego pocisku. Za pomnikiem znajdują się groby poległych partyzantów po prawej stronie radzieckich, a po lewej stronie polskich. Wokół pomnika i cmentarza prowadzi ścieżka spacerowa. Idąc w jej głąb trafialiśmy na pomniki przyrody: martwe drzewo czy obelisk na szlaku ku czci bohaterów. To tutaj kończy się szlak. Po powrocie nasz patriotyzm z pewnością się wzmocnił i będziemy doceniać trud, jaki musieli pokonać partyzanci z Porytowego Wzgórza.

Galeria zdjęć>>                              


 

Święto Edukacji Narodowej 2018

15 października uczniowie naszej szkoły wystąpili w uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej pod hasłem: „Za trud, za uśmiech, za serce… DZIĘKUJEMY”. Scenki z życia szkoły, pokaz mody nauczycielskiej oraz wywiad szkolnego reportera wywoływały uśmiech na twarzach oglądających. W humorystyczny sposób zostały ukazane realia obecnej szkoły. Nasi szkolni artyści całość dopełnili piosenkami i wierszami o nauczycielach i uczniach. Samorząd Szkolny przygotował słodkie upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Pani Dyrektor Bożena Dubiel podziękowała młodzieży za przygotowanie akademii, złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyła nagrody nauczycielom. Galeria zdjęć>>                          


 

Marsz Niepodległości 2018

19 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami wzięli udział w Marszu Niepodległości, który miał charakter przemarszu ulicami naszej miejscowości. Zgodnie z deklaracją organizatorów Marsz Niepodległości jest elementem świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości, demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu. Galeria zdjęć>>


 

Uroczystość Ślubowania klasy pierwszej 2018/2019

Dnia 25 października 2018 roku o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Przygotowania do występu trwały od początku roku szkolnego. Uczniowie przygotowali na dzień pasowania część artystyczną podkreślającą dumną rolę bycia Polką i Polakiem. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. Po przemówieniu Pani Dyrektor i życzeniach od uczniów klasy drugiej, uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie Pani Dyrektor pasowała każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie dyplomów i upominków od uczniów klasy drugiej oraz rodziców. W klasie czekał na dzieci słodki poczęstunek oraz dyskoteka. Do zabawy przyłączyli się uczniowie klasy drugiej i trzeciej. Był to bardzo miły, uroczysty i udany dzień. Na długo pozostanie w naszej pamięci. Z tej okazji dziękujemy wszystkim za przybycie, prezenty i nieocenioną pomoc. Galeria zdjęć>>


 

Posadzenie dębu - Drzewa Wolności na 100 lecie Odzyskania Niepodległości

26 października odbył się historyczny moment w naszej szkole : posadzenie Drzewa Wolności-dębu, który będzie upamiętniał 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W akcji udział wzięli uczniowie klasy I zaraz po uroczystości Pasowania na ucznia wraz z wychowawczynią i rodzicami. Aktu posadzenia dokonała Pani Dyrektor Bożena Dubiel, ale również każdy uczestnik nasypał trochę ziemi, aby tym samym czynnie przyczynić się do tego wspaniałego dzieła.

 


 

„Wiem, co znaczy być patriotą"

22.10. 2018 r. w klasie II odbył się Dzień Aktywności pod hasłem „Wiem, co to znaczy być patriotą”. Zajęcia były realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i miały za zadanie wyrobienie w dzieciach postaw patriotycznych i zaszczepienie wartości, jaką jest miłość do Ojczyzny. Dzień wcześniej odbywały się w całym kraju wybory samorządowe, które były także inspiracją naszych zajęć.

Być patriotą uczymy się od dzieciństwa. Na pytanie: „Kto ty jesteś?” dzieci odpowiadały słowami wiersza, którego nauczyły się jeszcze w klasie zerowej. Obejrzały- film pt. „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" oraz „Dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona?”, utrwaliły symbole narodowe, stworzyły wraz z rodzicami klasową definicję „patrioty”, a także poznały wielkich patriotów narodowych.
Z tej okazji wykonana została też gazetka okolicznościowa. Bardzo podobały się dzieciom gry planszowe związane z historią Polski oraz krzyżówki o Ojczyźnie.
Na zakończenie wszyscy zachowując odpowiednią postawę – zaśpiewali pierwszą zwrotkę hymnu narodowego. Aby zajęcia jak najdłużej utkwiły dzieciom w pamięci rodzice przygotowali pyszny poczęstunek, który przyrządzili wraz ze swoimi pociechami.


 

BohaterON - włącz historię!

Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi włączyli się w Ogólnopolską akcję BohaterON - włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich poprzez przygotowanie i wysłanie do nich kartek pocztowych. Redagowanie życzeń i podziękowań poprzedzone były zajęciami wprowadzającymi w tematykę Powstania, które było bohaterskim zrywem mieszkańców Warszawy w 1944r. w walce o wolność Polski. W 100 - lecie Niepodległości wysłaliśmy 100 kartek do Powstańców. www.bohateronwtwojejszkole.pl      Tekst: Urszula Kaproń - koordynator akcji


 

Akademia z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyła się
9 listopada 2018 roku. W przededniu Święta Niepodległości, krótki rys historyczny "Drogi do wolności" oraz spektakl teatralny obejrzeli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz rodzice występujących uczniów klasy VIa. Aktorzy przybliżyli wszystkim smutne sceny obrazujące los żołnierzy, kobiet - matek i dziewcząt w czasach, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy. Wysłuchaliśmy tekstów recytatorów, gazeciarzy, kobiet w czerni, żołnierzy, dialogów: matki z synem i dziewczyny z żołnierzem. Głównymi informatorami o wydarzeniach w czasach zaborów byli gazeciarze, którzy pojawiali się na scenie z plikiem gazet, wykrzykując swoje kwestie. Piosenki śpiewane przez uczennice klasy VIa - kobiety w czerni - łączyły się treściowo i czasowo z wypowiadanymi przez bohaterów tekstami. Uczniowie poprzez odpowiednie stroje upodobnili się do odgrywanych postaci. Chłopcy - żołnierze w mundurach wojskowych, Stary Jan - w stroju chłopskim, Kobiety - ubrane na czarno od nakrycia głowy po buty – symbolizowały żałobę. I wreszcie Gazeciarze - w koszulach w kratę, czapkach z daszkiem i torbach z gazetami przewieszonymi przez ramię.
Całą uroczystość wieńczyło łączenie flag przygotowanych przez poszczególne klasy w jedną wspólną - dwudziestoośmiometrową i wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego. Galeria zdjęć>>

 


 

100 odmówionych różańców w 100-lecie Niepodległości

100 odmówionych rózańców za Ojczyznę w 100-lecie odzyskania niepodległości to wyzwanie, jakie postawiła sobie społeczność uczniowska z naszej szkoły. W dniu 11 listopada każdy zgłoszony do akcji uczeń z kl. IV-VIII i III gimnazjum odmówił dowolną, wybraną przez siebie, część różańca.


 

„Boże, błogosław Polsce…” – życzenia dla Polski

Z okazji 100-lecia Niepodległej Polski uczniowie PSP w Kocudzy pisali kartki z życzeniami dla kochanej Ojczyzny. Czego życzyli młodzi obywatele…? Oto niektóre z nich :

„Kochana Ojczyzno!”
„Życzę Ci odważnych i mądrych obywateli, którzy nigdy nie zawahają się walczyć o Twoją wolność”,
„Życzę Ci, abyś zawsze była wolnym i niepodległym krajem, by wszyscy ludzie żyli w zgodzie i zawsze się o Ciebie troszczyli”
„Życzę Ci, aby Twoi mieszkańcy byli dumni z tego, że są Polakami”,
„ Życzę Ci, aby każdy dostrzegał piękno Twoich miast i wsi, był prawdziwym patriotą”.

 


 

III edycja Konkursu Gminnego - „Dumni z Niepodległej”

Pod takim hasłem 4 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół w Krzemieniu, odbył się Gminny Konkurs „Cudze chwalicie, swego nie znacie” pod patronatem wójta gminy Dzwola. Organizatorzy konkursu pragnęli w ten sposób upamiętnić 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z czterech szkół, znajdujących się na terenie gminie Dzwola, sprawdzili swoje umiejętności w trzech kategoriach: plastycznej, multimedialnej i konkursie wiedzy. W kategorii plastycznej laureatką konkursu została uczennica klasy I naszej szkoły - Karolina Głaz, zajmując zaszczytne I miejsce. W konkursie wiedzy laureatką została Gabriela Bielak - uczennica klasy VIII, która zajęła II miejsce. Gratulujemy zwycięzcom!


 

Jasełka 2018

Jednym z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia są Jasełka. Dzisiaj w tę wspaniałą świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie z kl. IV a i V a, którzy pod kierunkiem p. Marii Kulaszy i p. katechetki Aliny Cieliszak przedstawili wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów oraz trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Przy ognisku nie zabrakło pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do stajenki, by złożyć swoje dary Jezusowi. Uroku dodały piękne kolędy, które napełniły zebranych świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Dubiel, która dziękując uczniom za pięknie przedstawienie, złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. Galeria zdjęć>>


 

W jaki sposób dziś wyrażamy nasz patriotyzm?
- konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

W ramach realizacji zadań projektu " My dla Niepodległej" zorganizowany został międzyklasowy konkurs plastyczny dla klas IV - VIII, III gimnazjum ph. W jaki sposób dziś wyrażamy nasz patriotyzm?

Oto wyniki konkursu:

I miejsce - klasa VII

II miejsce - klasa V "a"

III miejsce - klasa V "b"

IV miejsce - klasa IV "a"

Wyróżnienia: klasy - VIII "a", VI "a", VI "b", III gimnazjum

Galeria zdjęć>>


 

... w takiej ciszy ukryty ja-liść,/Oswobodzony od wiatru,/Już się nie troskam o żaden z upadających dni, /Gdy wiem, że wszystkie upadną... - św. Jan Paweł II

 

30 stycznia 2019 roku po ciężkiej chorobie odeszła do Domu Ojca
Ś.P. Anna Daniłowicz

nauczycielka Zespołu Szkół w Kocudzy. Przez długie lata pracowała w Publicznej Szkole Podstawowej w Zdzisławicach. Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy tę wiadomość. Pani Ania była wartościowym człowiekiem, wspaniałym nauczycielem i wychowawcą, dobrą i zawsze chętnie służącą pomocą, wsparciem i radą koleżanką. Jest to dla nas niepowetowana strata.

Aniu, żegnamy Cię! Odpoczywaj w Pokoju Wiecznym. Amen


 

"Przez groby bezimienne do nieba będą szli..." - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Ile miejsc jeszcze nieodkrytych?/ Ile bezimiennych kości?/ Ile czaszek kulą przeszytych?/ Na trudnej drodze do wolności?/ Ile pytań bez odpowiedzi?/ Ile prawd odkryć wciąż trzeba?/ I jakich czynów pamięć wskrzesić?/ I o kim pieśni jeszcze śpiewać?
Wyklęci - Niezłomni - wierni Bogu i Najświętszej Maryi Pannie, i Ojczyżnie - nie złożyli broni po 1945r., walczyli o zachowanie wartości swoich przodków. Ukochanej Polsce ofiarowali swoje życie, rodziny. Z dumą i honorem znosili okrutne przesłuchania, tortury, a ich najbliżsi upokorzenia. Mieli zniknąć na zawsze z kart historii, ale po wielu latach wrócili, wrócili do naszej pamieci jako Bohaterowie, zwycieżyli.
Uczniowie klasy VII uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uroczystą akademią. W programie słowno - muzycznym przygotowanym po kierunkiem p. Urszuli Kaproń i p. Wiesławy Małek zaprezentowali postacie dwóch Niezłomnych: Łukasza Cieplińskiego, który napisał w jednym z grypsów " Nie mogłem żyć inaczej..." oraz Leszka Mroczkowskiego, który przeżył i opisał dramat więzienia w swoim pamiętniku. Na koniec oddali Im hołd, przywołując Nieugiętych i Nieposkromionych w Apelu Poległych. >> Galeria zdjęć>>


 

Być kobietą...

Ósmy marca to dzień szczególny i wspaniały dla wszystkich Kobiet.

W tym dniu na całym świecie hołd składamy, Kobiecie. Są uprzejmości, życzenia, prezenty. W naszej szkole odbył się z tej okazji uroczysty apel w wykonaniu klasy drugiej i trzeciej, pod hasłem: Być kobietą, być kobietą … Najmłodsi uczniowie zaprezentowali dla swoich pań i koleżanek skecze, piosenki i tańce. Były też kwiaty i słodkości. Dzień ten upłynął we wspaniałej atmosferze. W każdej z klas chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek miłe upominki, ponieważ wszyscy nasi chłopcy wiedzą doskonale, że ,,po to są kobiety, by mogły od mężczyzn przyjmować dziś bukiety! ” Galeria zdjęć>>


 

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 6 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznicę tę nazywamy świętem wolności i radości.

Uczniowie klas V b i VIII b pod kierownictwem wychowawczyń przedstawili uczniom całej szkoły trudne losy naszej Ojczyzny. Pokazali jak ważnym wydarzeniem w historii naszego narodu było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, przedstawili postacie osób, które przyczyniły się do uchwalenia tejże konstytucji : Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic i Stanisław Małachowski. Poprzez śpiew i recytację patriotycznych utworów odpowiedzieli na pytanie czym dziś jest dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność.


 

Dzień Patrona Szkoły św. Jana Pawła II   2018/19

Urodziny Świętego Jana Pawła II – w tym roku 99. rocznica – to dla naszej społeczności szkolnej dzień wyjątkowy, który świętujemy w sposób szczególny. Mottem tegorocznych obchodów Święta Patrona były słowa „Tyle jesteście warci, ile warte jest wasze serce...” Ta myśl niech zmusza do refleksji i będzie drogowskazem na życie, by „być prawym i szczodrym Człowiekiem./ po prostu być dobrym”. W hołdzie Największemu z Polaków uczniowie szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum pod kierunkiem p. Urszuli Kaproń i p. Sylwii Śliwińskiej przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali fragmenty utworów Karola Wojtyły i innych poetów odwołujących się do przesłania tej uroczystości. W programie znalazły się piosenki: Stanisława Sojki i zespołu Siewcy Lednicy oraz pieśni religijne. Taniec Uwielbienia dla Ojca Świętego do piosenki „ Tak, tak Panie...” zatańczyli uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Dzwola, Pan Wiesław Dyjach, dyrektorzy, nauczyciele i nagrodzeni uczniowie z ościennych szkół oraz rodzice, a także dziadkowie. Obchodom tego święta towarzyszyły konkursy – plastyczny, muzyczny, literacki - dla dzieci i młodzieży ze szkół naszej gminy, których rozstrzygniecie nastąpiło po zakończeniu akademii. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Galeria zdjęć>>


 

Dzień Rodziny 2018/2019

 

Dnia 28 czerwca naszą szkołę odwiedzili rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami świętować Dzień Rodziny. Dzieci, pod opieką swych nauczycieli, przygotowały i przedstawiły piękny program artystyczny - recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zaprezentowały wspaniałe układy taneczne w rytm muzyki. Rodzice z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku, oglądali występy swoich pociech. Dzieci dały wspaniały popis kreatywności oraz zdolności i umiejętności wokalnych, rytmicznych i recytatorskich.
Po występach dzieci uściskały swoich rodziców i ofiarowały im własnoręcznie wykonane niespodzianki.
Aby jeszcze wspanialej przeżyć to święto zorganizowano, pod przewodnictwem pani Moniki Siwek oraz pani Magdaleny Zaręby, wiele wspaniałych atrakcji dla dzieci i rodziców.
Pierwszym, a zarazem najbardziej emocjonującym elementem, był mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami uczniów klasy I i „zerówki”- a tatusiami. Mecz z trybun oglądały mamusie ze swoimi pociechami. Panowie chętnie włączyli się do rozgrywki i starali się wypaść jak najlepiej. Niestety dzieci bardzo zwinnie i umiejętnie przechwytywały piłkę, by następnie sprytnie kopnąć ją do bramki przeciwników. W niektórych chwilach emocje sięgały zenitu. Pomimo najszczerszych chęci to synowie jednak odnieśli wspaniałe zwycięstwa.
Oprócz meczu na rodziców czekały jeszcze inne atrakcje :
-Tańczący worek ze śmiesznymi ubraniami,
-Konkurs lotniczy papierowych samolotów dla mam,
-Balonowy zwierzyniec,
-Zabawa „Gdzie jest moje dziecko”?,
-Salon Piękności,
-Wieszanie prania na czas.
Mamusie bardzo poważnie podchodziły do wszystkich zadań, chciały bowiem wypaść jak najlepiej przed swoimi pociechami. Dzieci z wielkim humorem oglądały rozgrywki, kibicowały swoim mamom, nagradzając je brawami. W Salonie Piękności to dziewczynki miały pole do popisu. W sposób prawie profesjonalny wykonały makijaż swoim mamom. Było przy tym wiele śmiechu i radości. Ostatnim punktem spotkania był wspaniały poczęstunek dla wszystkich gości.
Bogaty repertuar rozgrywek i świetne humory, które towarzyszyły wszystkim zebranym spowodowały, że rodzinne spotkanie w szkole odbyło się w bardzo miłej i niezapomnianej atmosferze.
Wszystkim Kochanym Rodzicom dziękujemy za przybycie
i życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!  Galeria zdjęć>>

 


 

Jak nie czytam, jak czytam...

7 czerwca uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami wzięli czynny udział w IV edycji najpopularniejszej w Polsce akcji czytelniczej : „Jak nie czytam, jak czytam…”. Co roku bierze w niej udział ponad 400 tys. osób.
Tego dnia spotkaliśmy się na placu szkolnym o godz. 10.00, aby przez godzinę czytać książkę, którą każdy czytelnik przyniósł z domu. Zebranych powitała Pani Dyrektor Bożena Dubiel i w krótkiej pogadance wskazała ogromną wartość czytania ksiązek i uświadomiła zebranym rolę książki jako przyjaciela, który nigdy nie zawiedzie, a jednocześnie przysporzy czytającemu wielu wzruszeń, humoru, czasem wręcz dobrej zabawy. Spotkanie dało uczniom okazję do poczytania w gronie koleżanek i kolegów, w niecodziennych okolicznościach, w cieniu drzew, w piękny słoneczny dzień, wśród szumu wiatru i śpiewu ptaków. Spędzony czas z książką i z przyjaciółmi wszystkim bardzo się podobał, więc postanowiliśmy organizować takie spotkania cyklicznie w przyszłym roku. Galeria zdjęć>>


 

„ Bodaj widzieć padając w ataku,/Polską wolną i czystą jak łza./Po szwadronie ni śladu, ni znaku,/Tylko diektiar w oddali gdzieś gra...”- My w II Memoriale im. sierż. Józefa Franczaka ps. "Laluś"
Kim był sierżant Józef Franczak? O nim kilka zdań.
Sierżant Józef Franczak ps. „ Laluś” – ostatni partyzant Rzeczypospolitej – Żołnierz Wojska Polskiego i uczestnik wojny obronnej w 1939 r. , a po 1945 roku „Wyklęty” przez władze komunistyczne- ukrywał się przez 18 lat, został zastrzelony podczas obławy 21 października 1963r. Pochówku bezimiennego służby dokonały potajemnie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Cztery dni później, w nocy, rodzina wykopała jego pozbawione głowy ciało i dokonała godnego złożenia zwłok do grobu.

Grupa uczniów z naszej szkoły w dn. 18. 06. 2019r. wzięła udział w Wąwolnicy w II Memoriale „ Lalusia” zorganizowanego przez Fundację Amor Patriae przy współpracy z MON, Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojskiem Polskim, Arsenałem Szkolenia Strzeleckiego, Fundacją im. Kazimierza Wielkiego, Wąwolnickie Stowarzyszenie Strzeleckie „Sten” oraz Sekcją Sportowo – Obronną Związku Żołnierzy z narodowych Sił Zbrojnych pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa i Kuratorium Oświaty w Lublinie. Uczestnicy Memoriału mogli zobaczyć wyposażenie i uzbrojenie Żołnierzy Niezłomnych zaprezentowanych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere”, wysłuchali historii polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie, obejrzeli wyposażenie współczesnego wojska przygotowane przez 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie. Odbyli szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Ale najwięcej frajdy i zadowolenia dało dzieciom i młodzieży szkolenie strzeleckie pod okiem licencjonowanych instruktorów strzelectwa sportowego, a potem udział w zawodach strzeleckich. W naszej grupie najlepiej strzelali: Mateusz Zygmunt, Miłosz Jargieło, Jagoda Jargieło. Galeria zdjęć>>


 

Pożegnanie absolwentów 2018/19

 

Galeria zdjęć>>

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

W dniu 19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 oraz pożegnanie uczniów klas ósmych i trzeciej gimnazjum. Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć.