Rok szkolny 2014/2015


ROK SZKOLNY 2014/2015 
 

8 października - ślubowanie i otrzęsiny klasy I gimnazjum 2014/15

 
W dniu 8 października 2014 roku ZS w Kocudzy gościł znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas sam Zeus wraz z bogami i boginiami. Zaprosili oni na OLIMP klasę I gimnazjum i wyznaczyli szereg zadań i prób, którym pierwszoklasiści musieli stawić czoło. Atena sprawdziła ich wiedzę, Herkules siłę, Posejdon wytrzymałość, Apollo zmysł piękna, a Terpsyhore poczucie rytmu. Wszyscy zaliczyli pomyślnie swoje zadania i zostali oficjalnie przyjęci przez Zeusa do grona uczniów gimnazjum. Po otrzęsinach uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum bawili sie na dyskotece szkolnej. Galeria zdjęć>>

XIV pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę 2014/15

 
Być świętym – ogromnie trudne zadanie, ale być dobrym człowiekiem – może trochę łatwiejsze?!
   Do tego zachęcał nasz Patron, więc stawiajmy sobie takie wymagania, z których byłby On dumny, które będą czyniły z nas lepszych i wartościowych ludzi. Postawmy w swoim życiu na dobroć i miłość. W tym roku spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze odbyło się 9 października w intencji dziękczynnej za dar kanonizacji naszego Patrona, na które pielgrzymowali także nasi uczniowie z klas VI i III gimnazjum z własnymi prośbami, podziękowaniami. Uczestnikom pielgrzymki przyświecało hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Świętymi Bądźcie" i przebiegało w atmosferze wzajemnej życzliwości, a przede wszystkim radosnego entuzjazmu. Niezwykłości temu  wydarzeniu  nadaje fakt, że  wzięło w nim udział ok. 25 tys. osób z ponad 500 szkół z całej Polski noszących imię naszego Świętego Papieża. Uroczystej Mszy świętej na Błoniach u stóp klasztoru przewodniczyli J.E ksiądz Arcybiskup Celestyno Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który wygłosił również przepiękne kazanie oraz ksiądz Biskup Henryk Tomasik. Po homilii został poświęcony sztandar Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Bezpośrednio po Mszy Św. przedstawiciele młodzieży odczytali akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski oraz list do Ojca Świętego Franciszka, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. My ponadto uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził nasz ksiądz proboszcz, Jan Kardaś, a po niej udaliśmy się klasztoru, gdzie każdy miał czas na spotkanie z Matką Bożą w Jej Cudownym Częstochowskim Wizerunku.    

Modlitwa naszych dziewcząt 2014/15

            W tym roku zrealizowana została publikacja pt. "Modlitwy Rodziny Szkół  im. Jna Pawła II do bł. Jana Pawła II", zawierająca zbiór modlitw, których autorami są uczniowie z Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Modlitwy zostały zebrane  i opracowane przez Szkołę Podstawową nr 17 w Mysłowicach. Spośród wielu nadesłanych modlitw opublikowano 26, wśród których znalazła się modlitwa naszych dziewcząt z klasy I gimnazjum - Kamili Dubiel i Natalii Osiewicz. Gratulujemy dziewczynom kolejnego sukcesu oraz talentu pisarskiego. Pani katechetce Alinie Cieliszak dziękujemy za pomoc w opracowaniu modlitwy oraz dostarczeniu jej realizatorom powyższej publikacji. 

Modlitwa za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II 

Błogosławiony Janie Pawle II 
jesteś Patronem naszej szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej 2014/15

JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI !, 2014/15

 
Pierwszoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kocudzy są już pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. W dniu 20 października odbyło się w naszej szkole wielkie święto - Pasowanie na Ucznia.  Uczniowie klas pierwszych przedstawili bogaty program artystyczny, w czasie którego z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz wykazywali się wiedzą i sprawnością fizyczną. Podniosłym akcentem uroczystości był moment ślubowania uczniów w obecności Sztandaru Szkoły. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Bożenę Dubiel. Świadkami tej uroczystości byli rodzice, nauczyciele i uczniowie z klas 0-IV. Po części oficjalnej nastąpił moment wręczenia uczniom pamiątkowych dyplomów oraz ołówków ufundowanych przez rodziców. Miłym akcentem było wręczenie upominków przez uczniów klasy II. Uroczystość zakończyła się dyskoteką i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Wychowawczynie klas pierwszych życzą „swoim milusińskim” radosnego wkroczenia w tajemniczy i fascynujący świat nauki.

Tam tkwią nasze korzenie…- spotkanie z kulturą i tradycją ludową, 2014/15

 
Polskie tradycje ludowe są niezwykle ciekawe, są odzwierciedleniem naszej historii i obyczajowości. Wiele z nich odeszło w zapomnienie, warto jednak się czegoś o nich dowiedzieć, by w ten sposób móc zanurzyć się w naszą narodową przeszłość i tradycję. Tam tkwią przecież nasze korzenie.

     7 listopada 2014r. w ramach realizacji projektów : Cudze chwalicie, swego nie znacie… -z Oskarem Kolbergiem po Kocudzy oraz Gen Wolności – Gen Różnorodności uczniowie klas: VI, I, II gimnazjum gościli w szkole zespół Jarzębina, p. Zbigniewa Butryna i muzyków ludowych. Spotkanie było niezwykłe – p. Butryn zaprezentował dawny, trochę zapomniany instrument z końca XIX wieku zwany suką, który wywodzi się z Kocudzy i został zrekonstruowany przez p. Zbigniewa. Pan Butryn przybliżył młodzieży historię suki, a potem zagrał na niej kilka ludowych melodii. Panie z zespołu Jarzębina opowiedziały o tym, w jaki sposób dawniej się bawiono, pośpiewały, a potem uczyły tańczyć polkę i oberka. Punktem kulminacyjnym spotkania był udział w zabawach sprzed lat, tj. w tańcu z miotłą, z kapeluszami, Jawor, z kijami. Przy wtórze muzyki ludowej wszyscy wspaniale się bawili.
Serdecznie dziękujemy paniom z zespołu Jarzębina, panu Z. Butrynowi i muzykom za przyjęcie zaproszenia oraz spędzenie popołudnia w naszym gronie z kulturą ludową, z kulturą dawną, dla nas odległą, odchodzącą powoli w zapomnienie.  

Jasełka 2014/15

Dnia 17 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyły się "Jasełka" z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jasełka przygotowali i przedstawili uczniowie klasy IVa i IVb. Wśród przedstawionych postaci nie mogło zabraknąć Józefa, Maryi i Dzieciątka Jezus, pastuszków, aniołków, królów  
i oczywiście diabełków. Chór, który uświetnił i przeniósł nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia, przypomniał nam również starsze i może troszeczkę już zapomniane kolędy  
i pastorałki. Akademię przygotowały panie: Alina Cieliszak, Ewa Niściór i Lidia Kotuła. Rodzice będą mogli jeszcze raz zobaczyć "Jasełka" przed wywiadówką dn. 29 stycznia 2015r. Galeria zdjęć>>

Zabawa choinkowa 2014/15

Dnia 31 stycznia 2015 roku została zorganizowana zabawa choinkowa dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Jak co roku Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali gimnastycznej wraz z uczniami klasy V SP i II gimnazjum. Oprawę muzyczną zapewnił DJ. Od godziny 14 bawiły się dzieci z najmłodszej grupy wiekowej, później dołączyła młodzież. Jak co roku wszyscy bawili się wyśmienicie.

                                                                                                                                   

Bądź pozdrowiony, Gościu nasz..., 2014/15

 
16 marca 2015r.
podczas Wizytacji Kanonicznej parafii św. Józefa Robotnika w Kocudzy nasza szkoła miała zaszczyt gościć ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, któremu towarzyszyli ks. Sekretarz i ks. Proboszcz Jan Kardaś. Znamienitego Gościa w sali gimnastycznej oczekiwała cała społeczność szkolna. W progach szkoły Jego Ekscelencję powitała Pani Dyrektor Bożena Dubiel oraz przedstawiciele uczniów, a sali gimnastycznej dziewczęta ze scholi przy akompaniamencie gitary zaśpiewały: Bądź pozdrowiony, Gościu nasz / w radosne progi nasze wejdź…

3 maja 1791r. – cóż to za data? , r.szk.2014/15

 
3 maja 1791r. – cóż to za data?
Dla wielu młodych ludzi to jedna z nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie zapominamy o istotnych wartościach, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy teraźniejszość. Ks. prof. Wł. Sedlak powiedział : „Trzeba być historykiem własnego życia, umieć patrzeć i przyczynowo łączyć, wiążąc czas przeszły z przyszłym poprzez teraźniejszość ciągle w żywy sposób”. Słowa te dla wielu młodych ludzi powinny stać się drogowskazem, bo przecież naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości.
3 Maja 1791r. to dzień wolności dla Polaków. Nasi przodkowie zrozumieli co to znaczy wolność. Uczniowie klasy I gimnazjum zaprosili społeczność szkolną do wędrówki przez wieki. Dzięki wierszom, patriotycznym pieśniom w wykonaniu szkolnego chóru wędrówka poprzez naszą historię pomogła zrozumieć, czym jest wolność i co znaczy być wolnym.
Wszyscy przecież marzymy o tym, by świat, w którym żyjemy był dobry i piękny, a człowiek w nim żyjący szczęśliwy. Galeria zdjęć>>

Nie bójcie się żyć dla miłości… - koncert dla Św.Jana Pawła II , r.szk. 2014/15

            
Jan Paweł II,
Papież Polak, człowiek niezwykły. (…) gorąco miłując, uczył miłości. Sam był miłością.  
Już po raz siódmy spotkaliśmy się podczas Dnia Papieskiego, aby wspomnieć osobę Świętego Jana Pawła II, jego nauczanie i życie pełne wiary, nadziei i miłości. W tym roku okazja była szczególna, bowiem w Roku Jana Pawła IIustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej chcieliśmy uczcić 95 urodziny Ojca Świętego oraz pierwszą rocznicę kanonizacji.

Pożegnanie klasy trzeciej gimnazjum 2014/15

 
Uczniowie klasy III Publicznego Gimnazjum w Kocudzy w czwartek, 25 czerwca żegnali się ze swoją szkołą po trzyletnim okresie nauki. Był to dla nich nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim czas rozwijania własnych talentów i zainteresowań, osiągania sukcesów, zadowolenia i satysfakcji ze zdobywanych wyników oraz odkrywania nowych pasji i zawierania przyjacielskich więzi. 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 
6 lat minęło jak jeden dzień – parafraza słów piosenki z serialu „Czterdziestolatek” stała się myślą przewodnią akademii przygotowanej przez uczniów klasy VI na zakończenie nauki w szkole podstawowej.
W „koncercie życzeń” szóstoklasiści wyrazili swoją wdzięczność szkole. Wiersze i piosenki były formą podziękowania skierowaną dla Tych, którzy w ciągu sześciu lat przekazywali wiedzę i umiejętności oraz sprawowali opiekę nad absolwentami: pani dyrektor, nauczycielom  i wychowawcom oraz rodzicom – „ Lecz mimo wszystko, szóstoklasiści chcą dziś od serca, /przeprosić za różne psikusy. Uśmiech złożyć w podzięce, /za trud, cierpliwość, plusy i minusy.” Pani dyrektor wręczyła nagrody książkowe najlepszym uczniom, a wszystkim dyplomy absolwentów szkoły podstawowej. Podziękowania za pracę na rzecz Rady Rodziców i Listy gratulacyjne za uzyskanie wysokich wyników w nauce przez wyróżnionych absolwentów otrzymali rodzice. Galeria zdjęć>>